Karitas

KDO SMO, KJE IN KDAJ NAS NAJDETE?
Dobrodošli na spletni strani Župnijske Karitas Petrovče!

Skupaj s prizadevnimi prostovoljci smo nova ekipa, ki od 1. 1. 2024 deluje v Župnijski Karitas Petrovče. To smo Milojka Intihar – vodja, Helena Stepišnik – tajnica in Dejan Leskošek – blagajnik. Trenutno nas je 23 prostovoljcev skupaj s prostovoljci lani ustanovljene Župnijske Karitas Žalec. Obe Karitas namreč skupaj zelo dobro delujeta pri razdeljevanju hrane in na drugih področjih.

Redno razdeljevanje hrane pomoči potrebnim poteka vsak prvi in drugi četrtek v mesecu od 16h do 18h v lastnih obnovljenih prostorih Župnijske Karitas Petrovče št. 204, ki se nahajajo v stavbi poleg cerkve.

Naše delovanje je namenjeno pomoči potrebnim v naslednjih krajih: Petrovče, Arja vas, Drešinja vas, Levec, Dobriša vas, Gorica, Ruše, Mala Pirešica, Galicija, Vrbje, Ložnica, Žalec, Šempeter.

Ker je Karitas je dobrodelna ustanova rimskokatoliške Cerkve na Slovenskem, želi s svojim delom uresničevati karitativno in socialno poslanstvo Cerkve. Zato se pri svojem delu povezujemo s Škofijsko Karitas Celje in Slovensko Karitas. Več o pomenu Karitas boste našli, če si ogledate dokumentarni film o Karitas – V službi človekovega dostojanstva.

Vabimo tudi vse, ki čutijo s pomoči potrebnimi in želijo pomagati, da se nam pridružijo in pomagajo po svojih močeh.

NASTANEK ŽUPNIJSKE KARITAS PETROVČE

Po ustanovitvi Slovenske Karitas v letu 1990 je bila v novembru 1991 ustanovljena Dekanijska Karitas Petrovče, ki je bila predhodnica Župnijske Karitas Petrovče. Ustanovil jo je pokojni župnik p. Miran Cocej. Patra Mirana je kot predsednik in duhovni vodja nasledil p. Ivan – Vanči Arzenšek, ki prizadevno nadaljuje njegovo delo na področju dobrodelnosti. V okviru Župnijskega pastoralnega sveta župnije Petrovče vseskozi deluje tudi komisija za dobrodelnost, njeni člani pa so že od nastanka župnije Petrovče leta 1975 nesebični prostovoljci, ki skrbijo za pomoč potrebnim. Zaradi ustanovitve Župnijskih Karitas v sosednjih župnijah od 1.1. 2024 dalje delujemo kot Župnijska Karitas Petrovče.

OBLIKE POMOČI
Pomoč različnim oblikam družin in posameznikom

Ta oblika pomoči je namenjena vsem, ki se znajdejo v začasni ali trajni stiski. Do pomoči so upravičeni vsi, ki z dokumenti dokažejo upravičenost prejemanja pomoči.
Upravičenci prejmejo pomoč v obliki paketa z osnovnimi živili in higienskimi pripomočki enkrat mesečno. Možne so tudi druge nujne oblike pomoči, ki so jih upravičenci deležni na osnovi dogovorov s Škofijsko Karitas Celje in Župnijsko Karitas Petrovče.

Pomoč otrokom

Ta pomoč je namenjena otrokom iz materialno in socialno šibkih družin in se izvaja po dogovoru z ustrezno ustanovo (pomoč pri učenju, šolske potrebščine …).

Pomoč starejšim, osamljenim, bolnim in invalidom

Ta oblika pomoči je najbolj namenjena vzpostavljanju in ohranjanju stikov ter preprečevanju osamljenosti (osebno družabništvo, skupinska srečanja, sodelovanje z domovi ostarelih…).

Psihosocialna pomoč

Ta oblika pomoči se izvaja na željo posameznika ali družine v stiski (individualni pogovor, obisk novorojenčka, obisk ob smrti družinskega člana, obisk ali pomoč ob naravnih nesrečah …).

DOGODKI

Načrtujemo ali pa smo že izvedli različne dogodke in vas vabimo, da se jih udeležite ali sodelujete pri njihovi pripravi v letu 2024 ali v prihodnjih letih:
• tradicionalni koncert Z roko v roki v začetku meseca marca,
• sv. maša za starejše, bolne in invalide na zadnjo nedeljo v mesecu maju ter druženje po maši,
• oddih za ostarele na različnih lokacijah in srečanja v prostorih Škofijske Karitas v Vrbju in Župnijske Karitas Petrovče,
• medgeneracijske delavnice (izdelovanje adventnih venčkov, butar, čestitk …),
• miklavževanje v cerkvi,
• obiski ostarelih, osamljenih in bolnih na domu ali v domovih za ostarele,
• obeležitev 5. septembra – mednarodnega dneva dobrodelnosti,
• delovanje humanitarnega krožka,
• izobraževanje in duhovno oblikovanje sodelavcev Karitas.

NAŠA VIZIJA

Še naprej si bomo prizadevali slediti viziji Karitas, ki se trudi, da bi s svojim delovanjem odgovarjala na dejanske potrebe ljudi v stiski v svojem okolju, ohranjala njihovo dostojanstvo, z njimi tesno sodelovala in jim pomagala na različne načine. Želimo spremljati njihova življenja, biti v oporo in vzpodbudo ter videti spremembe na bolje.

Beseda Karitas že s svojim pomenom izraža dobrodelnost, ki jo pomoči potrebni gotovo najbolj začutijo takrat, ko našo pomoč spremlja čuteča ljubezen do bližnjega.

KORISTNE POVEZAVE

Na tem mestu je zbranih nekaj povezav, kjer boste lahko našli koristne informacije. Po potrebi jih bomo dopolnjevali.

Župnija Petrovče
Facebook Župnijska Karitas Petrovče